MAREK SZURAWSKI

    ur. w 1948 r. Dziennikarz i tłumacz z zawodu, żeglarz i marynista z pasji, współtwórca polskiego ruchu szantowego, założyciel i członek grupy szantowej Stare Dzwony (obchodzącej w 2002 r. XX – lecie istnienia), od której zaczęła się moda na profesjonalne śpiewanie szant w Polsce. Sam i z przyjaciółmi z zespołu nagrał cztery kasety i pięć płyt kompaktowych z polskimi wersjami klasycznych szant i pieśni morskich, wiele z nich własnego tłumaczenia i autorstwa.

    Laureat prestiżowej nagrody “Rejs Roku” 2002 (wraz z zespołem), przyznawanej co roku przez tygodnik “Głos Wybrzeża”, nagrody specjalnej za wieloletnie propagowanie żeglarstwa i kultury morskiej na polu muzycznym i estradowym. 

    Znawca historii wielkich żagli, tradycji, obyczajowości i dziedzictwa kulturowego ludzi morza. W nielicznym gronie w kraju specjalista od gry na koncertinie i kościach, oryginalnych instrumentach dawnego pokładu. Przez ponad 10 lat kierownik artystyczny Międzynarodowego Festiwalu “Shanties” w Krakowie, uczestnik wszystkich liczących się festiwali i spotkań szantowych na świecie. Na co dzień prowadzi firmę “Kliper”, produkującą programy radiowe, działa w założonej przez siebie Fundacji Kultura Morska (www.fkm.com.pl). Współtwórca Warsztatów Marynistycznych, propagujących wychowawczą rolę morza wśród dzieci i młodzieży, współautor licznych programów radiowych i telewizyjnych o tematyce morskiej(to się powtarza). Autor cotygodniowych audycji “Razem bracia,  do lin!”, adresowanych do miłośników morza i żagli, emitowanych przez kilkanaście rozgłośni krajowych. Do listopada 2004 r. nagrał 500 półgodzinnych odcinków tej audycji, jedynej tego typu w historii polskiego eteru. W listopadzie 2004 audycja zdobyła nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i audycji morskich Bałtyk 2004, organizowanym przez Polskie Radio Koszalin S.A. 

    Autor książek “Razem bracia do lin!”, “Stan Hugill. Ostatni Szantymen” i “Szanty i Szantymeni”, autor licznych artykułów w miesięcznikach “Żagle” , “Morze” i “Rejs”. Laureat nagrody im. Leonida Teligi.

    Na 50-lecie urodzin miał swój benefis w Teatrze Stu w Krakowie. Uczestnik regat STA Columbus ’92 przez Atlantyk, w styczniu 1999 r. opłynął przylądek Horn na pokładzie s/y Zawisza Czarny, w tym samym roku współprowadził Rejs Pokoju na Morzu Śródziemnym pod auspicjami UNESCO, ONZ i Unii Europejskiej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w rozwój żeglarstwa polskiego.

    W ostatnich latach jego drugie życie zawodowe to szeroko rozumiany trening interpersonalny, zwłaszcza metody treningu pamięci, sprawnego myślenia i rozwoju osobowości. Aby zrealizować ten program założył Akademię ECCE HOMO XXI (www.homo21.com.pl), nieformalną, niepubliczną placówkę oświatową. Do stycznia 2003 r. przeprowadził ponad 550 seminariów, obozów i szkoleń na temat “Nowoczesne techniki uczenia się” i “Pamięć dla sukcesu” w licznych i renomowanych Centrach Szkoleniowych, firmach, instytucjach i szkołach wyższych, w tym również dla instytucji unijnych. Twórca Wakacyjnych Szkół Treningu Pamięci, Sprawnego Myślenia i Rozwoju (w sumie dla blisko 10 tysięcy słuchaczy). 

    Autor bestselleru “Pamięć. Trening interaktywny” (RAVI, Łódź 2004) i wielu tłumaczeń z tej tematyki (w tym klasycznych już dziś pozycji “Sekrety superpamięci” i :Superpamięć dla uczących się” Harry Lorayne;a oraz “Pamięć na zawołanie” Tony Buzana). Autor programu “Akademia pod Żaglami”, łączącej turystykę i rekreację pod żaglami z specjalnym programem szkoleniowo – integracyjnym na pokładzie, związanym z nowoczesnymi technikami pracy umysłowej i rozwojem osobowości. Autor programów radiowych i telewizyjnych, poświęconych kształceniu pamięci i umysłu (w tym Radowego Treningu Pamięci i Chwili na Myślenie), twórca i współorganizator  otwartych Memoriad Szkolnych i Mistrzostw Polski w Zapamiętywaniu i Szybkim Czytaniu. Współpracuje z Instytutem Buzana w Londynie. 

 

   

 

 

Kontakt

Marek Szurawski,

ul. Grażyny 23/28,

20-602 Lublin

 

tel./fax 0-81 524 15 57

lub      0-81 525-28-07

e-mail:  [email protected]  lub [email protected]

Strona główna akademi www.homo21.com.pl