Przebieg konkurencji

 

Memoriada obejmuje 8 konkurencji głównych.

 

    Zapamiętywanie :

    Dźwięków

    Liczb wielocyfrowych

    Słowa obcego pochodzenia

    Rzuty kostką

    p

    Rzeczowniki

    Fakty historyczne

    Kształty

 

Oraz konkurencję nie punktowaną z osobną nagrodą:

    Żonglowanie

 

Zwycięzcą zostaje uczestnik który zgromadzi największą liczbę punktów.

 

    Dźwięki

    Z taśmy magnetofonowej uczestnik usłyszy 15 dźwięków każdy w odstępie około 10 s.

Uczestnik ma za zadanie po odsłuchaniu zapisać w oryginalnej kolejności na arkuszu kontrolnym.

15 dźwięków po 2p

Max 30 p.

Liczone do pierwszego błędu (sędziowie muszą się wykazać elastycznością ze względu na nie jednoznaczność dźwięków).

 

 

    Liczby wielocyfrowe

    Uczestnik dostaję arkusz testowy z 60 cyframi ( 3 rzędy po 20 cyfr ) następnie zapamiętuje ich kolejność przez 4 min. Jeżeli uczestnik skończy wcześniej zgłasza to sędziemu głównemu przez podniesienie ręki upewniając się czy sędzia zapisał czas zapamiętywania ( sędzia kiwnie głową w stronę uczestnika ) po upływie 4 min. uczestnik odwraca kartkę i czeka na otrzymanie arkusza kontrolnego. Na zapisanie uczestnik ma 8 min. Po zapisaniu uczestnik dostaje kolejny arkusz testowy z nowymi cyframi i postępuje tak jak przy pierwszej liczbie.

2x60 cyfr

1p za każdą zapamiętaną cyfrę

Dodatkowo premia 1p za każde 10s. przed 4 min.

Max 60p plus premia.

Liczy się lepszy wynik z obu liczb.

10p za poprawność obu.

Premia doliczana tylko wtedy gdy cyfra wypisana jest bez błędu.

Gdy 1 błąd – połowa premii.

Gdy uczestnik popełnił błąd w zapisanym ciągu odejmuję się za każdą źle zapamiętaną 10p lub kończy punktację przy pierwszym błędzie.

 


 

    Słowa obcego pochodzenia.

    Uczestnik dostaję arkusz testowy z 15 słówkami w wyimaginowanym języku. Następnie zapamiętuje je w ciągu 3 min. Po upływie 3 min. odwraca kartkę. Sędzia liniowy zbiera arkusze i rozdaje arkusze kontrolne. Na arkuszu testowym znajduję się 8 słów w języku polskim przy których należy wpisać odpowiednik w języku obcym. Oraz 7 słówek w wyimaginowanym języku przy których należy wpisać znaczenia.

15 słów.

3p za każde poprawnie zapamiętane słowo.

Wyraz z drobną literówką 1p.

Max 45p

 

    Rzuty kostką

    Każdy uczestnik posiada osobnego sędziego.

Wciągu 2 min uczestnik rzuca 1 kością i zapamiętuje kolejność wyrzuconych oczek.

Sędzia ma za zadanie zapisać wyrzucane wartości.

Zanim zawodnicy zaczną zapamiętywać należy z sędzią przeprowadzić drobną próbę. W celu pominięcia błędów w zapisywaniu uczestnik może dyktować wyrzucane oczka.

Po 2 minutach sędzia odwraca arkusz kontrolny. Sędzia liniowy zbiera wszystkie arkusze i rozdaje arkusze testowe. Uczestnik ma za zadanie zapisać w prawidłowej kolejności zapamiętane rzuty.

Każdy poprawnie zapisany rzut 1p.

Każdy błąd kończy sprawdzanie lub odejmuje 10 p.

 

    p ( 302 cyfry z rozwinięcia dziesiętnego )

    Uczestnik przed memoriadą ma za zadanie zapamiętać 302 cyfry z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi ułożonych w 15 rzędach po 20 cyfr.. A na memoriadzie w ciągu 15 min. zapisać je w prawidłowej kolejności.

każde poprawnie zapamiętane 5 cyfr 1p.

każdy rząd sprawdzany do pierwszego błędu.

Za zapisanie całości poprawnie 65p

 

    Rzeczowniki

    Uczestnik dostaje arkusz testowy z 50 rzeczownikami ustawionych w dwóch kolumnach po 25 rzeczowników. Następnie zapamiętuje. Po 7 minutach na sygnał sędziego odwraca arkusz. Sędzia liniowy zbiera arkusze i rozdaje arkusze kontrolne. Następnie uczestnik w ciągu kolejnych 10 min zapisuje je.

2p za każdy rzeczownik.

Rzeczowniki pokrewne bądź zapisane w złej liczbie 1p.

Sprawdzane do pierwszego błędu w kolumnie.

Max 100p.

 

    Fakty historyczne.

    Uczestnik dostaje arkusz z 10 datami i przypisanymi im faktami historycznymi. Na sygnał sędziego odwraca i zapamiętuje je. Po 5 minutach odwraca arkusz. Sędzia liniowy zbiera arkusze testowe i rozdaje arkusze kontrolne. Uczestnik ma za zadanie zapisać daty przy odpowiednich faktach. Ma na to 2 minuty. Po zakończonym czasie odwraca arkusz kontrolny.

3p za każdą poprawnie zapisaną datę

max 30p


    Kształty ( 3 rzędy po 7 kształtów )

    Uczestnik dostaje odwrócony arkusz testowy z 21 piktogramami. Na sygnał sędziego odwraca go i zapamiętuje kształty z zachowaniem kolejności. Po 3 minutach odwraca arkusz. Sędzia liniowy zbiera arkusze testowe i rozdaje arkusze kontrolne. Następnie na sygnał sędziego odwraca i rysuje kształty z zachowanie kolejności, proporcji i wielkości. Ma na to 4 minuty.

Każdy poprawnie narysowany kształt 2p

Niezgodność proporcji-1p

Sprawdzane do pierwszego błędu w rzędzie.

Max 45p

 

Konkurencja o osobne nagrody

 

    Żonglowanie

    Konkurencja składa się z 2 etapów.

Eliminacje:

         Każdy chętny do udziału w tej konkurencji ma za zadanie przez 1 minutę żonglować nie przerwanie. Jeżeli po 1 minucie będzie powyżej 4 zawodników nadal żonglujących eliminacje trwają dalej aż zostanie finałowa czwórka. Po pierwszej minucie sędzia zaczyna dyktować figury które należy wykonać nie przerywając żonglowania np. stanąć na jednej nodze, obrócić się, kucnąć, podskoczyć... podczas trwania całych eliminacji uczestnik nie może upuścić ani jednej piłki.

Finał:

         Tu zawodnik ma za zadanie wykazaniem się kunsztem żonglowania. Pokazać jak najwięcej figur i sposobów żonglowania, przerzucania i odbijania piłek, oraz czynności nie przerywając żonglowania. Oceniana jest płynność ruchów, ilość i stopień trudności trików oraz sposób prezencji.